Austria Nädala tähistamine Sindi noortekeskuses 26.-31.jaanuar 2015

26. jaanuaril külastasid Austria noored muusikud Sindi noortekeskust. Neile meeldisid väga kõikvõimalikud lauamängud nagu õhuhoki, lauajalgpall, piljard ja lauatennis. Ja muusikutena prooviti kohe järele meie trummid ja kitarrid. Noortekeskuse poolt kingiti külalistele arvutigraafika ringis tehtud märk, mille noored ise märgimasinal valmis olid meisterdanud. Kahes toas ülespandud näitust nende maast vaatasid nad huviga. Põnev oli külalistele noortekeskuse mudelautode ringiga tutvumine, kus nad said ise autode võidusõidul kätt proovida.Enamusele oli see esmane kogemus.

Samal õhtul toimus Ammende Villas Austria suursaadiku vastuvõtt ja kontsert.

Austria nädala raames toimus kolmapäeval, 28.jaanuaril noortekeskuse Austria nädala pidulik avamine. Laudadel ja seintel olid kaunistuseks Austria puna-valge-puna lipud ja kahes toas Austriat tutvustav näitus.

Õhtut juhtis ülikonnas ja lipsustatud Kaur Kasemaa, kes koos Karl Hussariga olid ka põhilised näituse kokkupanijad. Kaur tervitas kõiki kohaletulnuid ja tuletas meelde, , et 28.jaanuaril täpselt 10 aastat tagasi avati praeguse linnavalitsuse keldris esmakordselt Sindi noortekeskus, mis oli tookord nii suur sündmus, et ka maavanem Toomas Kivimägi kohal oli. Meie keskus oli maakonnas esimene.

Helle Vendil oli graveeritud tänuplaat,, lilled ja kommikarp Rai Multanenile, kes tunnistati Sindi ANK 2014 aasta tegu võitjaks. 25.oktoobril anti Rahvusooper Estonias noortekeskuse 4H klubi kauaaegsele presidendile üle Pärnumaa piirkonna parima noore tiitel.

Austria rahvariiete ja lippude viltimise töötuba juhendas meie pikaaegne koostööpartner Eve Reinväli. Piiritu armastusega selle ala vastu on ta varemgi noortekeskuses oma oskusi edasi andnud ja näitusi koos Viljar Viikiga üles pannud. Viimased on meie külastajatele kustumatu mulje jätnud, sest kõik seemed on eksponeeritud huvitavalr ja omanäoliselt

Evest : vill on nimelt sõltuvust tekitav aine. Ilma naljata! Kui loovutada viltimisele sõrm, võtab ta terve käe – nii ülekantud kui otseses tähenduses.

Kui siis Eve kuue aasta eest esimest korda käed vildiseks tegi, seadis ta sammud järgmisel päeval otsejoones käsitööpoodi ja soetas eneselegi viltimistarbed.

Sest ajast saati on naine iga päev viltinud. Ausõna, sest ta ei lähe mitte kusagile ilma nõela ja villata. Kõik on suure märsiga kaasas, et kui tekib vabamat aega, saaks lasta sõrmedel käia.

Nii on sündinud sajad nukud, loomad, putukad-mutukad, muinasjutu- ja multifilmitegelased ja kõiksugu muud vahvad olevused. Eve on toksinud nukuperele sohvasid, tugitoole ja diivaneid, lastele lauamänge ja tütrele kindlustorni, kust Rapuntsel oma kiharad alla raputab.

Eve juhendamisel juhtus nii, et poisid viltisid põhiliselt rahvariides poisse ja tüdrukud tüdrukuid. Pilt oli selline, et keset lauda oli suur hunnik igat värvi villa ja ümber laua usinalt toksiva noored. Kõik said tööga hakkama, kuigi vahel kippus nõel vildi asemel sõrme torkama. Valmisid ka Austria lipp ja lipuvärvides pall ja …Töödest sai kokku väike näitus.

Kõrvaltoas sai märgimasinal valmistada Austria nädala märke ja ka muid selle maaga haakuvaid teemasid märgile jäädvustada. Seda töötuba juhendas noorsootöötaja Maili Isand.

Terve pika õhtu oli fotograafiks Maarjalis Buht, kelle hobiks on õe eeskujul fotograafia.

Töötubade lõppedes sai imetleda nii enda kui ka kaaslaste töid ja tutvuda näitusega. Tulemas oli Austria-teemaline mälumäng, kus teadmised ära kulusid

Neljapäeval , 29..jaanuaril toimuski mälumäng „Austria – mägede ja muusika maa”. Mängu viis läbi noortekeskuse juhataja Helle Vent.

Mälumängu tulemused:

1.koht – UFO
Raido Müller
Krete Teearu
Kaur Kasemaa

2.koht – Sindikad
Janar Viibus
Ats Pikk
Konstantin Tsernov

3.koht – Uuno
Mirko Aer
Eke Pikk
Kristjan Aus

Palju õnne !

Automudelismiringis oli töötuba “Austria kurvilised rajad” ja kõigil võimalus sõita mudelautodega. Töötoa juhendajaks oli Johannes Mets. No kellele autodega kihutamine ei meeldiks! Ja veel mitmel tasandil ! Nii mõnedki said tehnikapisiku külge ja käivad nüüd treeningutel.

Austria Nädala viimasel päeval, 31.jaanuaril toimus töötuba “Mägironimise varustuse tutvustamine ja kasutamine” , mida juhendas matkaringi juhendaja Viljar Viik.

Kaur Hussar ja Eke Pikk leidsid, et see oli väga vahva päev, .”Õppisime selgeks, kuidas saab teist inimest köiega puu otsa tõmmata ja kõndisime ise kassidega jäämäest üles. Teame nüüd , mis on kassid, jääpuurid ja jääkirkad. Saime toreda ronimise praktilise kogemuse vaatamata veidi jahedale ilmale.

Austria Nädala pidulik lõpetamine toimus Raeküla Vanakoolis. Noortekeskuse võimlemisring Stella   esines Austria nädala pidulikul lõpetamisel Raeküla Vanakoolis spetsiaalselt selleks päevaks õpitud uue lindikavaga „Päikesetõus mägedes”. . . Pärast etteastet tunnustas Austria nädala peakorraldaja Piia Karro-Selg Sindit aktiivse osalemise eest. Kohal oli ka Austria saatkonna konsul Cornelia Godfrey, kes tuli piduliku osa lõppedes minu juurde ja ütles, et nad on huvitatud meiega koostööst.

See nädal oli meil Raeküla Vanakooliga esimene nii pikaajaline koostöö. Saime toreda kogemuse.

helle märk nukudAustria nädala viltimise töötubaAustria poisid noortekasAustria rahvariides vilditud nukud