Video ja galerii: kassid ja kirkad – see on jääseinal ronimine

Kerda Saagim on juba mitmendat korda jääronimisel. Foto: Kaur Kasemaa

Üle pika aja, 2.märtsil  sai matkaring harjutada jääseinal ronimist Anelema karjääris. Noortekeskuses said eelmisel õhtul kokku kõik 7 osalejat. 

Koos treener Viljar Viigiga  vaadati üle varustus ja tuletati meelde ronimise põhitõed. Õnneks on soojemate ilmadega noortekeskuse ronimisseinal palju harjutatud . Põhimõtteliselt on ronimisseinal ja jääseinal ronimine sarnane. Mõlemal on kõige tähtsam lihtne nipp – tuleb keha hoida võimalikult seina lähedal.

Jääseinal ronimise varustuseks on kassid, jääkirkad, [su_tooltip content=” Karabiinid – metallisulamist erineva (üldjoontes ovaalse) kujuga ühenduslülid. Kasutatakse julgestuse organiseerimise kõigis etappides. Väga vajalikud ja universaalsed jubinad ilma milleta kindlasti läbi ei saa. Eristatakse lukustatavaid (keeratava muhviga) ja vabakäiguga karabiine.”]karabiinid[/su_tooltip], kiiver, köied ja rakmed. Kõige olulisem on turvalisus!

  • Igal ronijal oli oma turvamees, kes hoiab tema köit teisest otsast kinni.
  • Igal ronijal peab peas olema kiiver.
  • Kassidega surud oma jalad jää sisse ja kirkadega tõmbad ennast ülespoole.
Fred julgestamas. Foto: Kaur Kasemaa

Väljasõit toimus ANK juurest  hommikul kell 10.00 ja tunniga jõudsime karjääri juurde. Panime selga rakmed, jalga kassid ja pähe kiivri. Kuna karjäär oli väga sügav, siis pidime alla laskuma. Selleks oli igaühel [su_tooltip position=”north” content=” Julgestus- ja laskumisvahendid – kasutavad köie hõõrdumist vahendis selle liikumise blokeerimiseks või kontrollimiseks. Enamlevinud on laskumiskaheksa, ATC/shell, Gri-Gri ja nende variatsioonid. Enamus neist (va. Gri-Gri tüüpi) võimaldavad kahe köie kasutamist. Vahend kinnitatakse ronimisvöö külge lukustatava karabiini abil.”]laskumisvahend[/su_tooltip] ja köis, millega ennast turvata. Ja nüüd alustasime kõrgusesse tõusmist. Alguses tundus jääl ronimine väga lihtne, aga varsti mõistsime, et see nõuab palju jõudu ja oskusi. Õiget tehnikat  näitasid alguses ette Viljar Viik ja Kerda Saagim.  Viljar on suurte kogemustega mees, kes roninud ka  Elbruse mäe tippu ja Kerda on palju aastaid matkaringis käinud ning  jääronimisel aastaid ronimas käinud.

Anni on kõigest 10. aastane. Foto: Kaur Kasemaa

Kõige noorem ronija oli 10 –aastane Anni, kes oli vapper ja sai õe eeskujul kenasti hakkama. Kõige paremini läks Fredil, kes oli juba tippu jõudnud, kui teised alles poolel teel müttasid. Harjutamine teeb meistriks! Kõik jõudsid lõpuks tipu vallutamiseni! 3 tundi jääseinal võttis võhmale, aga rõõm kordaminekust oli suur. Olime tublid!

Pakkisime asjad kokku ja üllatus-üllatus!  Saabudes oli kärjäärist alla laskuda nii kerge, aga nüüd ootas ees veel üks katsumus – karjäärist ülesse saamine, mis   oli palju aeganõudvam ja raskem . Köite abiga suutsime selle viimase  takistuse siiski ületada.

[pullquote]Selline vahva  laupäev jääb kauaks meelde. [/pullquote]Terve päev paitas meid kollane soe märtsipäike ja aitas raskustest üle saada. Tänud, Viljar!  Matkaringi  järgmine eesmärk on Rannamõisa pank.

 

[envira-gallery id=”3165″]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.