Noortekeskuse tegemistest, sõbrapäevast, rahvusvahelisest võistlusest tikumängus

Sõbrapäev sai arvatavasti oma alguse 15. veebruaril tähistatud Vana-Rooma Februa puhastusriituse festivalist, mis muudeti hiljem Luperkaalia pühaks. Luperkaalia usuti antiikajal nimeliselt olevat seotut Vana-Kreeka Arkaadia Lükaia festivaliga ja Lykaia Paani austamisega.

Kristlus püüdis alates 400ndate lõpust püha välja juurida. Päev pühendati 350 aastal Valentinusele ja praegu on see ka Valentini nimepäevaks. Kuna on kaks selleaegset Valentinuse nimelist pühakut, siis pole täpselt teada kumba Valentinust on mõeldud. Üks neist oli roomlasest preester ja teine Interamna piiskop.

Eestisse levis see vana tähtpäev Soome vahendusel alles 1980. aastate lõpul ja sai siin sõbrapäeva jooned, 1960-ndatel tähistasid seda vähesed koolilaste ringkonnad. Esmalt hakati valentinipäeva tähistama lasteaedades ja koolides, kus toimusid valentinilaadad, kleebiti üksteisele otsaette südamekesi ja avati valentini- postkontor või saadeti valentinipäeva tervitusi ning kaarte õpetajatele ja sõpradele.

Valentini- või sõbrapäeva sisuks on meil üldse lähedasi inimesi meeles pidada, kuigi algselt oli päev pühendatud armastusele ja kallimale, kellele anti oma tunnetest märku või tehti kingitusi: Lääne-Euroopas ja Ameerikas reklaamitaksegi seda kui armastusavalduste, kihlumis- ja pulmapäeva.

Sõbrapäeva lill on traditsiooniliselt punane roos, kuigi meil kingitakse ka teist värvi roosetulpenartsisse ja nelke.

Noortekeskuses valmistasid kõik noored sõbrapäeval kingituseks omanäolise kaardi. Oli selliseid, mille voltide vahele sai panna tillukese kommi, oli punutud erinevates tehnikates kaarte. Valisime traditsiooniliselt ANK suurima sõbra.

Asutustest sai ANK suurimaks sõbraks Sindi ettevõtte Fein-Elast Estonia, kes meie tegemisi alati toetab. Edu vahvale ettevõttele!

Noortest sai ANK suurima sõbra tiitli Eliina Lillemets. Alati sõbralik, naeratav, abivalmis ja tasakaalukas. Oled fantastiline noor! Annad head eeskuju teistele.

19.jaanuaril oli keskusel külas kauaoodatud külaline Veronica Cruz de la Rosa, vabatahtlik Hispaaniast, kes elab Tenerifel. „Tellisime „ Veronica juba augustis eelmisel aastal ja olime väga rõõmsad , et ta saabus just enne vabariigi aastapäeva nagu kingitus. Ülikoolis õpis külaline algklasside õpetajaks ja otsustas kohe peale ülikooli lõpetamist tulla tutvuma Eestiga ja töötada meie riigi noortega. Eestis on ta alates 2014.a. augusti kuust. Veronica sõnul on tema enesekindlus, otsustusvõime ja inglise keel muutunud palju paremaks. Ta on väga hea suhtleja. Leidsime kohe ühise keele ja noortekeskus võttis teda vastu omavalmistatud hispaania käsilippude lehvides. Ta tutvustas ennast ja oma maad. Tuli välja , et Tenerifel olid nii mõnedki noored koos vanematega käinud talvise külma eest põgenedes.

Alustasime seltskonnatantsuga ja esimeseks oli meie poolt lapaduu, mida õpetas Helle Vent ning mis kõigile palju nalja tegi. Veronica juhendamisel osaleti üsna keerulises mängus, kus oli kõige tähtsam meeskonnatöö. Seda mängime kindlasti ka edaspidi, sest meeskonntöö oskust on vaja iga päev.

Üsna palju võttis aega unistuste püüdja valmistamine, milles Veronica ise kaasa tegi ja kõrvalt noortele õpetas. Õpiti õigesti kasutama liimipüstolit ja traati lõngaga katma nii, et töö saaks tasane ja traat täielikult kaetud. Tunni möödudes olid kõigil käes uhked unistuste püüdjad, mille küljes rippusid suled ja pärlid. Kõigist meistriteostest tegime ka pildid.

Töö käigus õpiti hispaaniakeelseid sõnu ja õpetati eesti keelt. Igal vabal minutil püüdsid noored Veronikaga inglise keeles rääkida . Need , kes veel ei julgenud või ei osanud , said stiimuli inglise keel paremini selgeks saada.

Kõige tähtsam osa oli ees! Lauamängude ringi juhendaja Misa Šorin õpetas kõigile selgeks tikumängu ja algas ilmselt maailma esimene rahvusvaheline tikumängu turniir, mis kestis mitu tundi ja oli väga pingeline ning häälekas.

Esimese rahvusvahelise tikuturniiri tulemused:

1.koht – Veronica Crus de la Rosa ( auhinnaks buff, Hispaania käsilipp)
2.koht – Janar Viibus ( auhinnaks lauatennise reket, Hispaania käsilipp)
3.koht – Kostja Tsernov ( auhinnaks suur sõbrapäeva süda, Hispaania käsilipp?
4.koht – Eliina Lillemets ( auhinnaks sõbrapäeva süda , Hispaania käsilipp)

Palju õnne kõigile võitjatele ja turniiril osalejatele!

Veronicale väga meeldis päev meie keskuses. Ka sellist vana raudteejaama polnud ta kunagi näinud. Nii ta lubaski meile kevadel veel külla tulla. Siis näitame talle oma ilusat ajaloolist ja rohelist linna täies hiilguses ja kindlasti teeme ka uue turniiri. Noortele meeldis see, et sai ometi inglise keeles suhelda. Paljud ütlesid, et see on olnud lausa nende unistus.

21. veebruaril esines võimlemisrühm Stella Sindi linna vabariigi aastapäeva aktusel seltsimajas.

EliinaViktorile Veronica unistustepüüdjagaMeiterdamise töötuba VeronicagaVeronica fännidKarl ja Kostja  sõbrapäeva kaarte valmistamaskaaarte tegemas