Noortekeskuse võimlemisrühm Stella esines Kadrioru lossis

Pärnust pärit pitsikollektsiooni omanik Alla Meos esitles 13. jaanuaril Kadrioru lossis enda koostatud mahukat raamatut “Pitsimuinasjutt. Õunapuuraost haakristini” . Samas sai näha osa tema pitsikogust , mis on kantud Guinessi rekordite raamatusse. Kogus on 1500 pitseset 26 tehnikaga ja 1160 erineva mustriga.

Kaheksa võimlemisringi tüdrukut olid meeldivas ärevuses, sest nii suursugusesse kohta nagu Kadrioru loss polnud neid varem esinema kutsutud. Lossi sisenedes torkas neile fuajees silma  Milo Veenuse marmorkuju koopia, mis on valmistatud 1858. aastal Itaalia marmorist .

Näitus ja raamatu esitlus toimus kõrval asuvas neostiilses banketisaalis oma peeglite, böömi kristalllühtrite ja stukk-kaunistustega .

Esinemisjärge tuli oodata lossi peasaalis, mis on üks väheseid säilinud Peeter I aegseid barokkinterjööre. Peasaali dekoori valmistamine algas 1721, tiivulised geeniused valmisid 1723. aastal ja siis ehitati ka dekoratiivsed kaminad.

Peasaali laemaalide tegemiseni jõuti alles 1746. aastal seoses keisrinna Jelizaveta peatse külaskäiguga. Laemaaling kujutab Ovidiuse Metamorfoosidest” tuntud lugu jumalanna Dianast ja jahimees Aktaionist, mis sümboliseerib Peeter I võitu Karl XII üle Põhjasõjas.

Külastajatele tuli toole juurde tuua, et kõik kenasti ära mahuksid ja keegi sõrmeotsagagi ei puudutaks maast laeni ulatuvaid hinnalisi maale. Oli soe ja armas õhkkond.

Õnneks oli aega näitusega tutvumiseks ja külaliste vestlusest oli aru saada , et enamus olid pitsiala suured asjatundjad ja huvilised. Põhikeelena kostus vene keel.

Kadrioru kunstimuuseumi direktor Aleksandra Murre avasõnadele järgnes Valgevene suursaadiku Anatoli Stepuse südamlik tervitus ja kiidusõnad nii näitusele kui ka raamatule. Alla Meose juured asuvad Valgevenes, kus poolatarist vanaema kasvas aadlikodus ja tundis peene pitsi saladusi. Vanimad pitsid kollektsioonis on pärit 1825 aastast. Tervitus- ja tänusõnad imelise raamatu ja ainulaadse näituse eest kunagisele töökaaslasele ja heale tuttavale Allale ütles Sindi noortekeskuse juhataja Helle Vent, kes on aastaid näinud pingutusi see raamat lõpuni kirjutada ja lõpuks ka trükki anda. Noortekeskuse võimlemisringilt – Stella oli kingituseks esinemine pitsiajastu kuldajale sobivas riietuses ja tantsustiilis, mis sobis sellesse interjööri nagu valatult ja teenis sooja aplausi. Raamat trükiti kirjastuses Aleksandra ja toimetaja on Nelli Abasina –Melts. Sõnavõttudele ei tulnudki lõppu . Oli soe ja armas õhkkond. Ürituse lõppedes oli kõigile külastajatele lossiekskursioon l.

Jätsime meelde, et pitside mustrid sisaldavad endas nähtavaid või salajasi sifreeritud märke, pentogramme, sümboleid, mis peegeldavad endas rahvaste kultuuri, usundeid ja ajalugu. 1500 aastat vana svastika on sümbol, mida kasutades loodeti saada õnne, energiat , jõudu ja head tervist. Sama soovime ka tublile ja töökale Alla Meosele !

Tuletame meelde, et 2008.aastal oli meie noortekeskuses populaarne Alla Meose pitsinäitus, mida külastas palju inimesi ja millest mõned tööd kingiti meie linna muuseumile, kuis neid näha saab !