Peipsi, indiaka,kahepaiksed

Noorteühing 4H rahvusvaheline suurlaager toimus sel aastal 9.-12. augustil Peipsi järve ääres Ida-Virumaal Karjamaal

Peipsi järv on Euroopas pindalalt neljas -2611 ruutkilomeetrit. Tema pikkus on 72km, laius 50km ja suurim sügavus 12,9m. Järves elab 37 liiki kalu ning 9 liiki kahepaikseid. Järve kaldal oli 4 päeva ligi 300 laagerdajat Eestist, Lätist, Soomest, Austriast ja Šveitsist. Ka nemad olid kahepaiksed, sest pool ajast viibisid nad kindlasti vees. Laager toimus järve põhjarannikul, sest “Peipsi põhjarannik on liivane, kena loodusega ilus piirkond ning kõrgelt hinnatud puhkeala, kus vanadel rannaluidetel kasvab männimets ja järve ääres on maaliline liivarand, mille pikkus on umbes 40 km.” See on Eesti pikim rand!

Pärnumaalt osales laagris Sindi noortekeskusest klubi Sindila, Jõõprekad, EAS Häädemeestelt, Ühikarotid Paikuselt, Kärmed Tootsikad ,Pärnjõe ja Vithta noored.

Ööbiti telkides, mis lisas juurde väga palju romantikat. Pimedad ööd, mändide mühisemine ja vee kohin. Mõned magasid telgis esimest korda elus. Avapäevast jäi eriti meelde rannaliival 4H tõotuse andmine ja Hawaii programmis osalemine, mille olid ette valmistanud noorteaktiivi liikmed. Järvel põlesid kollased tõrvikud ja taevasse kerkis täissuuruses vikerkaar. See oli imeline vaade, mida sai päris pikalt nautida ja pilte teha. Õhtud lõppesid kõik traditsiooniliselt diskoga.

Laagris õpiti ja mängiti palju huvitavaid mänge. Pime-volly on võrkpall, kus võrgule asetatud musta kile tõttu ei näe palli liikumist. See tekitab naljakaid olukordi. Selles mängus sai Cris Makovei võistkond 1.koha ja Raido Mülleri võistkond 2.koha.

Tore oli rannajalgpall suure ja pehme kollase palliga. Seda tuli mängida paaris, seljad vastamisi ja kätest kinni hoides . Mängu ajal pritsisid pealvaatajad võistlejaid aktiivselt veega ( et palav ei hakkaks!).

Võisteldi ka kõige sügavama rannaaugu kaevamises, kus oli väga lõbus. Omapärane oli tiguralli, kus võeti mõõtu päris elusa teoga. Selles sai esimesed kogemused 4H Sindila president Rai Multanen.

Vahva oli telesaate “Me armastame Eesrtit “ eeskujul välja mõeldud mäng “Me armastame 4H-d”, kus kapteniteks oli 4H tegevjuht Küllike Altenberg ja 4H vilistlane Ragnar Kekkonen. Viimane on asutanud seikluspargid Tartus ja Tallinnas, aga esimesed juhtimiskogemused saanud noorteühingust 4H , kus ta oli juhatuses.

Treditsiooniliselt mängiti rahvastepalli, indiakat, toimus köievedju jne. …Töötubades meisterdamist jätkus igasse päeva. Ja muidugi ujuti,ujuti, ujuti soojas selges järvevees…

Õpiti selgeks ühistants, millega esineti noortepäeval “ Jää liikuma” Jõhvis, kus mööduski viimane laagripäev. Noorte silmad lõid särama, kui lavale astus Karl-Erik Taukar oma bändiga. Autogrammid ja pildid tehtud, elati kaasa uuele esinejale . Lavale tuli Genka. See oli noortepäeva ja kogu laagri nael.

Nendest päevadest võtsime kaasa uued sõbrad, Peipsiranna liiva taskutes, selgeks sai 4H hümn ja 4H mäng indiaca . Kindlasti läheme laagrisse ka järgmisel aastal.

Toomas Gussev: Mulle meeldis kõik. Ujumine, tantsimine mängud ja kaaslased.

Helle Vent

4H klubi Sindila juhendaja